Thursday, February 22, 2024
37.0°F

Badgers shine in field events at Lewiston

by EMILY BONSANT
Staff Writer | March 30, 2023 1:00 AM

LEWISTON — Badger track and field teams finished seventh and 11th at the Lewiston Invitational on March 23 against regional 1A, 2A, 3A and 4A schools.

The Badgers continue a strong performance in the field events with three Badgers placing.

For the boys, Aiden Beggerly took third in the long jump at 20-0 and in the triple jump Riley Petesch also took third at 39-6 ¾.

Asha Abubakari took first in the shot put, out throwing Capri Sims of Post Falls (4A/5A) by over a foot.

In long jump and triple jump, Abubakari took third and second place just fractions of an inch behind Cass Bouvet of Coeur d’Alene Charter (3A).

Compared to 3A Intermountain League team Timberlake and Cd’A Charter, Badger boys finished just ahead of the Panthers by 3.5 points. The Timberlake Tigers took third with 96 points far ahead of the other IML teams.

The girls IML teams were closely bunched together in point scoring with Cd’A Charter taking fifth with 53.6, followed by Timberlake at 45.7 and Bonners Ferry at 43 points.

The Badgers will next compete on April 8 at the Bigfork Invitational in Bigfork, Mont.

The IML duals are scheduled April 13 at BFHS at 4 p.m.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Post Falls 109.5. 2, Moscow 109. 3, Timberlake 96. 4, Lewiston 94.5. 5, Sandpoint 60. 6, Lake City 46. 7, Skyline 27. 8, Orofino 24. 9, Prairie 22. 10, Grangeville 20. 11, Bonners Ferry 17.5. 12, Cd’A Charter 14. 13, St. Maries 12.5. 14 (tie), Deary, Troy, Kellogg 12. 17, Potlatch 7. 18, Genesee 6. 19, Logos 1.

Winners, locals in top three

100 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 11.46. 200 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 22.93. 2, Cobe Cameron, Post Falls, 23.35. 400 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 49.59. 2, Cobe Cameron, Post Falls, 50.82. 3, Dylan Wolfe, Post Falls, 52.70. 800 — 1, Nathan Roche, Sandpoint, 2:05.67. 3, Nathan Russell, Cd’A Charter, 2:09.55. 1,600 — 1, Jacob Barnhart, Timberlake, 4:41.99. 2, Nathan Russell, Cd’A Charter, 4:44.82. 3,200 — 1, Jacob Barnhart, Timberlake, 10:08.66. 2, Daniel Ricks, Sandpoint, 10:10.16.

110 hurdles — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 14.70. 3, Caius Tebbe, Timberlake, 15.67. 300 hurdles — 1, Wyatt MacArthur, Timberlake, 41.21. 4x100 relay — 1, Post Falls (Blair Crane, Cobe Cameron, Alex Shields, Dylan Wolfe), 44.58. 3, Timberlake, 44.74. 4x200 relay — 1, Post Falls (Taycen Genatone, Cobe Cameron, Alex Shields, Dylan Wolfe), 1:31.67. 4x400 relay — 1, Timberlake (Karson Vordahl, Josh Yeager, Wyatt MacArthur, Alex Marquez), 3:36. Distance medley — 1, Sandpoint (Kasten Grimm, Daniel Ricks, Jett Longanecker, Nathan Roche), 11:16.93.

Shot put — 1, James White, Lewiston, 53-2. 2, Miles Kison, Post Falls, 47-9. 3, Scott Sotin, St. Maries, 47-0. Discus — 1, James White, Lewiston, 161-10. 3, Alexzander Lambson, St. Maries, 137-4. High jump — 1, Trenton McLean, Post Falls, 6-4. 2, Hunter Higgins, Timberlake, 5-10. 3, Austin Rutherford, Post Falls, 5-8. Pole vault — 1, Klein Fragoso, Sandpoint, 12-6. 3, Nolan Marosi, Timberlake, 10-6. Long jump — 1, Zachary Skinner, Moscow, 20-6 ½. 2, Caius Tebbe, Timberlake, 20-5 ½. 3, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 20-0. Triple jump — 1, Caleb Skinner, Moscow, 44-0. 3, Riley Petesch, Bonners Ferry, 39-6 ¾.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Post Falls 137. 2, Lewiston 118. 3, Sandpoint 69. 4, Lake City 56. 5, Cd’A Charter 53. 6, Timberlake 45. 7, Bonners Ferry 43. 8, Prairie 33. 9, Moscow 31. 10, Skyline 23. 11, Orofino 19.5. 12, Logos 18. 13 (tie), HIghland, St. Maries 14. 15, Deary 11. 16, Potlatch 5. 17, Genesee 4. 18, Troy 3.5. 19, Kellogg 2. 20, Lapwai 1.

Winners, locals in top three

100 — 1, Raeley Beeler, Lewiston, 13.13. 2, Aspen Boykin, Lake City, 13.64. 3, Millie Cosper, Post Falls, 13.72. 200 — 1, Kinlee McLean, Post Falls, 26.47. 400 — 1, Kristin Wemhoff, Prairie, 59.44. 3, Kinlee McLean, Post Falls, 59.93. 800 — 1, Kaley Bohl, Post Falls, 2:22.25. 2, Maren Davidson, Sandpoint, 2:23.25. 3, Hazel Kunkel, Cd’A Charter, 2:27.99. 1,600 — 1, Annastasia Peters, Post Falls, 5:04.03. 2, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:15.87. 3,200 — 1, Annastasia Peters, Post Falls, 10:33.09.

100 hurdles — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 16.15. 2, Noelle Thornton, Post Falls, 17.31. 300 hurdles — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 48.39. 3, Georgia Whitehead, Lake City, 50.31. 4x100 relay — 1, Lake City (Aspen Boykin, Georgia Whitehead, Leah Cysewski, Aspen Kiser), 52.36. 2, Post Falls, 53.15. 3, Sandpoint, 53.19. 4x200 relay — 1, Post Falls (Trinity Byrne, Chloe Van Volkinburg, Millie Cosper, Kinlee McLean), 1:49.22. 2, Lake City, 1:55.18. 3, Timberlake, 1:56.49. 4x400 relay — 1, Post Falls (Talia Bonville, Trinity Byrne, Millie Cosper, Kinlee McLean), 4:09.44. 3, Sandpoint, 4:24.02. Distance medley — 1, Cd’A Charter (Helen Oyler, Mariel Kamprath, Annabelle Carr, McKenna Kozeluh), 13:14.41. 2, Sandpoint, 13:27.76.

Shot put — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 41-4. 2, Capri Sims, Post Falls, 39-7 ½. 3, Ivy Smith, Sandpoint, 38-1. Discus — 1, Zoie Kessinger, Lewiston, 129-1. High jump — 1, Aubry Poulsen, Lewiston, 4-8. 2, Maleah Wilhelm, Post Falls, 4-8. 3, Diana Nelson, Timberlake, 4-6. Pole vault — 1, Erika Edmundson, Sandpoint, 10-0. 2, Ellie Reardon, Post Falls, 8-6. 3, Rihanna Legler, Post Falls, 8-0. Long jump — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 17-4. 2, Cass Bouvet, Cd’A Charter, 15-5 ¼. 3, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 15-4 ½. Triple jump — 1, Cass Bouvet, Cd’A Charter, 32-0. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 31-11 ½.

photo

(Photo by Emily Bonsant)

Riley Petesch competes in the triple jump at the Bonners Ferry Invite.

Recent Headlines