Saturday, May 18, 2024
50.0°F

3A DISTRICT 1 MEET: Timberlake leads Day 1

| May 10, 2024 11:30 AM

SPIRIT LAKE — After five events on Thursday, Timberlake leads in both the boys and girls team standings at the 3A District 1 meet at Timberlake High.

The meet concludes today at Timberlake High starting at 3 p.m.

Bonners Ferry boys flourished in the field events, with Asher Williams winning the district championship in high jump at 6-0, followed by follow Badgers Eli Newell and Logan Archibald in second and third place. 

Newell took second in the long jump at 20–2 and James Morgen took second in the shot put at 39-5. 

For the girls, Asha Abubakari is again district champion in the discus with a throw of 132-7. Hallie Hartman took second in the event for Bonners Ferry at 116–7. 

Brenly Hymus took first in the pole vault at 8-0. 


BOYS

TEAM SCORES (Through five events) — 1, Timberlake 24. 2, Bonners Ferry 23. 3, Cd’A Charter 5.

(Top two individuals, winning relay to state; wild card for top two times statewide)

3,200 — 1, Caleb Royce, Timberlake, 10:15.01. 2, Jacob Howell, Timberlake, 11:08.73. 3, Ethan Cowell, Bonners Ferry, 11:30.75.

Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Michael Bell II, Bridger Ricks, Nolan Oyler, Nathan Russell), 3:38.32. 2, Timberlake, 3:43.14. 

Shot put — 1, Vaughn Higgins, Timberlake, 41-2. 2, James Morgen, Bonners Ferry, 39-5. 3, Asher Whiteman, Timberlake, 38-10 ½. 

High jump — 1, Asher Williams, Bonners Ferry, 6-0. 2, Eli Newell, Bonners Ferry, 5-8. 3, Logan Archibald, Bonners Ferry, 5-8 

Long jump — 1, Caius Tebbe, Timberlake, 20-6 ½. 2, Eli Newell, Bonners Ferry, 20-2. 3, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 19-3.


GIRLS

TEAM SCORES (Through five events) — 1, Timberlake 22. 2, Bonners Ferry 20. 3, Cd’A Charter 10.

(Top two individuals, winning relay to state; wild card for top two times statewide)

3,200 — 1, Helen Oyler, Cd’A Charter, 11:51.40. 2, Vanessa McLachlan, Timberlake, 12:04.49. 3, Lola Eggleston, Timberlake, 12:33.56.

Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Alexa Sheppard, Reagan Meine, Sofia Peppin, Annabelle Carr), 1:52.07. 2, Bonners Ferry, 1:52.84. 

Discus — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 132-7. 2, Hallie Hartman, Bonners Ferry, 116-7. 3, Emily Lewis, Timberlake, 109-8. 

Pole vault — 1, Brenly Hymus, Bonners Ferry, 8-0. 2, Hadassah Davis, Timberlake, 7-6. 3, Charis Giesbrecht, Timberlake, 7-6. 

Triple jump — 1, Payton Young, Timberlake, 34-2. 2, Olivia Barnhart, Timberlake, 31-9. 3, Diana Nelson, Timberlake, 31-6 ½.